Sezon Öncesi / Cleveland Cavaliers

cavaliers-teamLeBron James gittiğinden beri adeta çıplak kalan,tek başına bir şeyler yapmaya çalışan ancak başarılı olamayan bir takım görüntüsü çizdi son 3 sezonda Cleveland Cavaliers. Bu 3 sezondaki tek artısı Kyrie Irving oldu Cavaliers için. Gerçek bir süperstar kazandılar. Belki de ilk defa bir sezona bu kadar iddialı girecekler LeBron James’ten sonra. Yıllardan sonra Doğu Konferansı genel olarak bu kadar dengeli ve güçlü olacak ligde. Çünkü yıllardır Batı’nın bariz üstünlüğü vardı ve Doğu’da ise play-off yapabilecek takımlar belliydi.

Cleveland Cavaliers, yaz sezonunda Scott Brooks’un işine son verip, eski koçu Mike Brown’ı tekrardan koçluk koltuğuna getirdi. Bu hamleden sonra draftlardan ise üç yeni çaylak (Anthony Bennett, Sergey Karasev ve Carrick Felix) takıma dahil olan isimler oldu. Özellikle Anthony Bennett, gelecek vadeden ve kendisinden beklentilerin yüksek olduğu bir isim. Öncelikle Jarrett Jack ve Eral Clark gibi back-up oyuncularının eklenmesi, geçtiğimiz sezonlarda Kyrie Irving’siz beşin başarısızlığı veya fark yeme durumuna müdahele olarak yapıldı.  Jarrett Jack, ikinci beşi toparlayan ve takımı saha içinde iyi yöneten bir isim. Back-up tecrübesi ve yaptıklarını Golden State Warriors’ta aşikar. Earl Clark ise uzun kollarının avantajıyla yine iyi bir yedek oldu. Sezon öncesine bakılınca hatrı sayılır, özellikle genç ve dinamik bir kadro kurdu Cavaliers. Doğu’daki bu yarışta olacağının sinyallerini verdi (takıma en son katılan isim Andrew Bynum’a bağlı olarak). Bynum nasıl döneceği hâlâ kesin olmamakla beraber bunu aslında sezonun handikapları bölümünde değerlendirmek doğru olur.

Takımda bu sezon kadro bu şekilde oluştu:

Anthony Bennett        F
Andrew Bynum            C
Earl Clark                         F
Carrick Felix                 G-F
Alonzo Gee                    F
Daniel Gibson (FA)      G
Kyrie Irving                    G
Jarrett Jack                     G
Sergey Karasev           G-F
C.J. Miles                          G
Tristan Thompson       F
Anderson Varejao        C
Dion Waiters                  G
Luke Walton (FA)          F
Tyler Zeller                     C-F

Kadroya bakılınca, gerçekten de heyecan uyandıran bir yapısı var. Ne yapacakları çok merak konusu. Bu sezon artık daha büyük şeyler bekleniyor ve buna ne derece yanıt verecekler? Ancak bu olaylardan önce takımın handikaplarını ve beklentilerini bilmek lazım.

HANDİKAPLAR

Mike Brown, 3 sezon aradan sonra daha önce tam 5 sezon çalıştırdığı takımına geri döndü. Bıraktığı takımdan yalnızca 2 kişi bu takımda kaldı (Daniel Gibson ve Anderson Varejao). Bu tamamen yeni takıma uyup uymayacağı en büyük handikaplardan biri. Los Angeles Lakers’ın yaşadığı dram buna en büyük örnek. Koç sıkıntısı çok ayrı bir durum. Tüm sezonu etkileyebiliyor. Ancak Brown’ın bu tanıdığı şehre dönmesi yine bir artı olarak kabul edilebilir. Takım değişti, takımı tanımak için vakti de olmuştur diye düşünüyorum yoksa sıkıntı büyük olur. Oyuncuların koçla uyumu çok önemli.

Bir diğer handikap ise Andrew Bynum. ‘Bynum neden handikap olsun, taş gibi pivot’ evet ama, tam olarak bir sezon boyunca oynamadı ve sürekli nüksedebilen bir sakatlığı var. O yüzden Bynum transferi tam olarak iki ucu keskin bıçak. Sakatlıklarıyla, hiçbir şey katmayabilir, tam bir hayal kırıklığı da olabilir. %100 geri dönüp, çok sağlam iş de çıkarabilir. Bunu sezon içinde görebileceğiz. Aslında Cavaliers’ın bu sezonki iddiasında Bynum’ın durumu çok ciddi önem arz ediyor.

Gençlik handikapına gelirsek, aslında takım 2 senedir çok genç. Takımdaki en yaşlı isim 33 yaşındaki Luke Walton. Takımda hâli hazırda 3 tane çaylak, dolu sayıda 1 sezonluk veya 2 sezonluk oyuncu var. Bu tecrübesizlik bir handikap sayılsa da, gençliğin verdiği ateşi, enerjiyi doğru kullanılabilirse çok güzel avantaja çevrilebilir. Çünkü sıradan gençler değil de, çok özel gençlere sahip bir takım Ohio temsilcisi.

Cleveland Cavaliers (21-42)KYRIE IRVING

Bu oyuncuya her defasında ayrı parantez açmak lazım. Neler yapabileceğini 2 sezona sığdırdı bile. Şimdi omuzlarında daha büyük bir yük var. Çünkü daha iddialı bir takımın lideri olacak. Takım arkadaşlarıyla uyumu bunu belirleyecek. Özellikle Andrew Bynum gibi bir uzunla neler yapacağını izlemek çok heyecanlandırıyor insanı. Uyumları tam olursa, çok can yakacaklar ligde. Egodan yoksun bu genç takımın genç liderine çok pay düşüyor burada. Kendinden büyük oyunculara liderlik edecek ve ediyor da. Tekrar söyleyeyim, bu sezon Cavaliers’ın iddiası Kyrie-Bynum ikilisine bağlı.

BEKLENTİ NE OLMALI? 

Cleveland Cavaliers’ın en iddialı olduğu sene Doğu Konferansı’nda genel olarak bir yapılanma söz konusu oldu. Çoğu Doğu takımı da güçlendi. Bu da Cavaliers’a denk geldi aslında. Bu kadroyla, -tabii iyi oyunla- geçen sezon daha rahat olabilirdi fakat bu sezon çok zor geçecek onlar için. Doğu da oldukça güçlendi. Özellikle Detroit Pistons ve onun dışında Toronto Raptors ve Washington Wizards da bu yarışta Cavaliers’ı zorlayacak takımlar. Doğu’nun seyir zevki de artacak. Bu saydığımız takımlarda çok özel ve değerli oyuncular var ama Cavaliers’tan onlardan ziyade çok değerli bir oyun kurucu liderleri ve kendini ispat etmiş, sakatlık çekmeyeceği takdirde NBA’in en iyi pivotları arasında yerini rahatça olan bir uzun var. Bunların uyumuyla rakipleriyle başa çıkmaya çalışacaklar. Gönül verdiğim şu takımda en kötü 7. sıradan bir play-off bekliyorum. Konferans finali zor da olsa, minimum play-off tecrübesi, tüm takım için de çok etkili olacaktır.

Reklamlar

Yazar: Eren Tuncay

Basketbol editörü, spor yazarı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s