Şampiyonluğa Son 1 Kala…

San Antonio Spurs v Miami Heat - Game Four

2 gün önce 2014 Dünya Kupası heyecanı da start alırken, aynı zamanda 2014 NBA Finalleri de tüm heyecanıyla sürüyor (Spurs sağolsun).

Geçen senenin rövanşı niteliğinde olan bu final serisinde bu sefer San Antonio Spurs 3-1 önde ve istediği şeye çok ama çok yakın. Sadece skor olarak da değil.

İlk 4 maça baktığımızda sırasıyla çok iyi, normal, kusursuza yakın ve iyi bir Spurs izledik. Serinin geneline baktığımızda, o kadar üst düzey hücum ediyor ki Spurs, tam anlamıyla makineler. İlk çeyreğin başından, maçın sonuna kadar işleyen bu sistem Miami Heat’i dağıtmaya yetti. Ben ilk üç maçla, son maçı birbirinden ayıracağım.

cramp

“THE CRAMP GAME”

İlk maçta, tamamıyla skor ve oyun anlamında denge vardı ve her iki taraf da eşit istiyordu şampiyonluğu. Tam bir mücadele harikası, geçen final serisinin 8. maçıydı adeta. Ki Miami Heat’in ikinci maçtan sonraki en iyi oynadığı maç ilk maçtı ve kazanıyorlardı. Ta ki LeBron James’in maçın son 4. dakikasında sol ayağına kramp girmesine kadar. LeBron oyundan çıkmak zorunda kaldığında Miami Heat 5 sayı farkla öndeydi. Ancak Miami’li oyuncuların kafası tamamıyla maçtan çıkıp LeBron’a odaklanmıştı. ‘Acaba neyi var? Sakatlık ciddi mi? Ciddiyse biz ne yaparız?’ düşünceleri akıllardayken San Antonio Spurs +15 sayı farkla maçı kazandı. Miami Heat’in şanssızlığına gelmişti.

İkinci maçta, ilk maçın acısını çıkarmak isteyen bir LeBron James vardı. Maça başlangıç şekli de sürekli o yöndeydi çünkü ilk maçtaki kramp sorunu, tüm dünyada özellikle sosyal medyada alay konusu olmuştu. O da kendisini göstermek için potayı ve Spurs savunmasını zorlayarak başlamıştı. Spurs tabii ki yine kendi standartlarında oynayıp maçı önde götürse de LeBron James’in olağanüstü geçirdiği bir 3. ve 4. çeyrek var. Yanan bir LeBron’la oynamak istemezsiniz. San Antonio da istemez. Miami Heat bu maçta en iyi yaptığı şeyi yapabilmişti: ‘Rakibi ön alanda boğucu baskılı savunma ve boyalı bölgeye sokmamak’

Bu sayede San Antonio hücumunun tıkır tıkır işleyen çarklarına çomak sokup, o hücumları sindirmeyi başarabilmişti ki; onları yenmenin tek yolu bu Heat için. Bunu bir kere çok iyi başardılar.

Üçüncü maç… Üçüncü maç… Böyle bir şey yok. NBA ve basketbol tarihinin görüp görebileceği en iyi hücum performansı. San Antonio Spurs, kullandığı ilk 21 topun 19’unu sayıya çevirdi ve %90’ın üzerinde bir yüzdeyle hücum yaptı. Spor tarihinde kusursuz denen bir şey yoktur ama bir takım ilk defa kusursuza bu kadar yaklaşmış oldu. İlk çeyrekte 41, ilk yarıda 71 sayı buldular. Miami Heat sadece izledi. Ellerinden başka bir şey gelmedi. Onlar da şaşkınlıkla ‘neler olduğunu’ anlamaya çalıştılar. Ha sonrasında ikinci yarıda boğucu baskılı savunmalarını yapmaya çalışıp farkı baya indirdiler ama onlar da insan olduğunu hatırlayınca yoruldular. Bi’ yere kadar farkı kapatıp durdurdular Spurs hücumunu. İnsanlığın verdiği yorgunluk hissi nedeniyle yeniden savunma çökünce Spurs, bu sezon playofflarda AA Arena’da yenilgili yüzü görmeyen Miami Heat’i vahşice mağlup etmiş oldu.

Maç sonunda da Gregg Popovich’in maçı özetlemesi de anlatıyor her şeyi (19/21 başlamaları ile ilgili), “Bu bir daha asla olmayacak. Çok çılgıncaydı” 

Ve son olarak dördüncü maç. Son 4 yılda final oynayan Miami Heat’in belki de en isteksiz oynadığı playoff maçıydı bu. Hem de final serisi.. San Antonio Spurs, önceki maçlarda müthiş oynarken bu maç sadece iyi oynadı. Ama en isteksiz Miami’yle karşılaştılar. Özellikle, geri koşarken bile çaresiz duruyorlardı. Spurs’ün organize gelen tüm hücumlarına saçma sapan hücumlarla karşılık verdiler. Savunmanın s’sini yapamadılar, yapmadılar demek çok acımasız olur. Ama öyle bir görüntü sezdiler ki, sanki istemiyorlar gibi. Akıl almıyor elbette. Spurs de bu sayede yıktı geçti Miami’yi ikinci kez Miami’de…

Şimdi San Antonio Spurs için tek bir galibiyet kaldı. Bu jenerasyonun göreceği son şampiyonluk olacak belki de. Ne yapmalılar, ne etmeliler kazanmak için diye gevelemeyeceğim elbette buraya, saygısızlık olur. Onlar 4 maçta yaptıklarını değil, sadece 4. maçta yaptıkları basit ‘iyi’ oyunlarıyla bile ne kadar fark yarattıklarını gösterdiler. Yaptıklarını, yapabileceklerini ve kapasitelerinin sınırlarının olmadığını gösterdiler. Aynı şekilde kendilerinin şampiyonluk maçına çıkıp oynayacaklardır.

heat sad

Ancak Miami Heat’in yapması gereken çok şey var. Miami Heat’in şuan bu hâlde olmasını ben birkaç şeye bağlıyorum. Birincisi, yorgunluk. Son 4 yıldır hep buradalar ve kendi konferanslarını geçerken laylalom’la gelip birden finallerde vites artırmak zorunda kalmak, o geçişin hızlılığı bünyeye zarar veriyor. İkincisi isteksizlik. Aslında buna isteksizlik demek istemem çünkü bir takım NBA şampiyonu olmak için hem de finallerdeyken neden isteksiz olsun ki? İsteksizlik’ten kastım iki yıl üst üste şampiyon olduktan sonra geçen senelere oranla daha az istemeleri bu şampiyonluğu. Daha az istedikleri için özellikle son maçta çok umutsuz vaka oldular. LeBron James de son maçı, “Bizi tam anlamıyla ezdiler” şeklinde anlatması da ne yaptıklarının farkında olduklarını gösterdi. Ama unutmamalılar ki, 3-1 olmasa da geçen sene 3-2 geridelerdi. Mucize 6. maç ve hırslı 7. maç sonrası şampiyonluk ipini göğüslemişlerdi. Şimdi işlerinin zorluğu serinin 3-1 olması veya NBA tarihinde 3-1 geriden gelip 4-3 şampiyon olan takımın olmaması değil. Öncelikle kendilerine inanmaları, dönüp bir ‘biz ne yapıyoruz?’ demeleri, ilk önce kafa olarak konsantrasyon sorunlarını atmaları gerek. Bu sorunları atmadıkları sürece galibiyet almaları mümkün değil. Kırılgan bir yapıları var. Bu final serisinde gördük. Maça kötü başlarlarsa eğer, ilk çeyrek fark biraz açıksa o maçı zorlamadan rakibi, kaybediyorlar. Beşinci maçta da nasıl başlayacakları önemli olan. Eğer skor olarak önde veya 5’in altında farklarla geride götürürlerse maçı şansları var. Ha ne için mi şansları var? Şuan için şampiyonluk şansları değil, sadece beşinci maçı kazanma şansları var.

Son olarak Miami Heat bu; sağı solu belli olmuyor. Ne yapacağı belli olmuyor. Eğer Miami Heat 5. maçı kazanıp seriyi 3-2’ye getirirse çok harika şeyler olacak serinin devamında.

Reklamlar

Yazar: Eren Tuncay

Basketbol editörü, spor yazarı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s