Kral Evine Döndü

95859003-e1405111428150

Şehir dışında olduğumdan dolayı geciktim ama yeryüzündeki en iyi basketbolcunun gönül verdiğim takıma geri dönmüş olması hakkında bir şeyler yazmadan edemezdim herhalde.

Evet, LeBron James bir nevi “The Decision 2” yaptı. Ücretinde indireme gidip Miami Heat’e iyi hamleler yapılmasını sağlayıp, bu yaz kaybedilen şampiyonluk yerine başkalarını Güney Sahilleri’nde arayabilirdi, ki daha yüksek ihtimalle bunu yapması bekleniyordu.

Yapmadı. O “evine” dönmek istedi. Yeterince uzak kalmıştı…

LeBron James bundan tam 4 sene evvel, 7 yıl formasını giydiği takımdan ayrıldığında, Cleveland halkının çoğunluğu onu yok etmişti. Acılarını içlerinden geldiği gibi çıkarmışlardı. Doğduğun şehri bırakmak, onu öylesine terk etmek hiç kolay bir şey değil. LeBron 4 sene önce bunu yaparken hiç ama hiç böyle düşünmemişti. Aslında onun aklında her zaman bir gün evine dönmek vardı. Bunu aklından hiç çıkarmadı.

Yeteneklerini Güney Sahilleri’ne götürdüğünde, yaptığı şeyin değil de, yaptığı şeyin yapılış tarzının yanlış olduğunu o an anlamıştı. Arkasından edilen hakaretler, nefret söylemleri; bunlardan fazlasıyla etkilendi. Hepsini içinde biriktirdi. Doğru zamanı bekledi.

Yanlış şekilde bıraktığı doğduğu toprakların ardından, yabancı bir yerde artık yalnızdı. Yeni bir takım, yeni takım arkadaşları, yeni taraftarlar, bambaşka bir organizasyon… “Big Three” oluşturulduktan sonra her şey gayet iyi gidiyordu. Ama tüm otoriteler bu hareketin yanlış olduğunu sürekli tekrarlıyor, onlar final yüzü görmedikçe ne yaparlarsa yapsınlar başarılı sayılmayacaklarını tekrar tekrar söylüyorlardı. Onlar da ilk senelerinde finale çıkararak bunu gösterdiler. Ancak onları kötü bir yaz dönemi bekliyordu. Çünkü Dallas’la oynadıkları final serisinde adeta hezimete uğramışlardı. En baştaki hedef isim tabii ki de LeBron James’ti. 2010 yılında Boston’a karşı oynadığı Doğu Finali serisinden sonra geçirdiği en kötü playoff serisiydi ki, tüm yaz kendisiyle yeniden dalga geçilmesine neden oldu. Ama hem o, hem takım arkadaşları, kendilerini zihinsel olarak öyle güzel hazırladılar ki, LeBron da takım arkadaşlarından aldığı yardımla iki sezon üst üste normal sezonun en değerli oyuncusu olmayı, parmağına 2 yüzük takmayı ve finallerin de en değerli oyuncusu olmayı başarmıştı. Kendini tam anlamıyla ispatlamıştı artık.

Bunları yaptıktan sonra insanların ona bakışı değişti. Her şeyden önce kendisinden ölümüne nefret eden eski takımının taraftarlarının da nefretleri günden güne azalıyordu, LeBron James’e bakış açıları değişmeye başlamıştı.

2013 yılında Cleveland'da oynanan Cleveland Cavaliers-Miami Heat mücadelesinden bir taraftar.
2013 yılında Cleveland’da oynanan Cleveland Cavaliers-Miami Heat mücadelesinden bir taraftar.

LeBron James, Miami’de devam edemeyeceğini 2014 San Antonio Spurs-Miami Heat NBA Final serisinde anlamıştı. Her ne kadar Miami Heat ikinci evim dese de, Miami şehrinde LeBron; kendi mahallesinde okuduktan sonra üniversite için 4 yıllığına şehir dışında okuyup, kendini geliştiren öğrenciydi. Miami’de kalıp o şehrin süperstar’ı olamazdı. Çünkü yavaş yavaş 7 yılını verdiği Cleveland Cavaliers’ta yaşadığı sorunlar baş gösteriyordu. Öncesinde Wade ve Bosh’tan istediği desteği ve yardımı alıyordu LeBron James ancak özellikle geçtiğimiz sezonda bu iyice azalmıştı. Normal sezonda bu kabul edilebilir olsa da LeBron James final serisinde Spurs’e karşı tek başına mücadele ederken kararını vermişti. Devam etse, o yine sahada istediği şeyleri yapıp; skor yükünü üstlenir, savunmada rakibin en iyi oyuncusunu savunur, maçın adamı olmaya devam edebilirdi. Ama takım arkadaşlarının desteği olmadan istediği ve hedeflediği sonuca asla ulaşamazdı.

4 yıl önce de bu sorunlar nedeniyle doğduğu, büyüdüğü şehri terk etmek zorunda kalmıştı. Çünkü şampiyon olmak zorundaydı. 4 senede 4 tane final oynadı, 2 tane de şampiyonluk kazandı. Orada geçirdiği 4 sene içerisinde fiziksel ve mental açıdan kendini o kadar çok geliştirdi ki, karşı konulamaz oldu. Ama bir yere kadar. Yardımı alamayacağını anladığı an, bir takımı tüm sezon boyunca tek başına taşımak yerine, genç ve dinamik isimlerle beraber yol almayı, taşıyan olmaktan çok gençlerin onu taşıma fikrini, gençlere yardımcı rolde olma fikrini daha çok benimsedi. Onlarla beraber başarılı olmayı, şampiyon olmayı istedi.

Gençlerle beraber kendisini gereğinden fazla yormadan, tüm enerjisini bir yöne değil; oyunun her yönüne dengeli ve %100 bir şekilde dağıtmayı seçti. Bu kararı veren bir oyuncu nasıl veya neden suçlanır ki?

Benim bu spora ilgilimi başlatan isim LeBron James’tir. Benim tanıdığım, bildiğim, hayranı olduğum ilk oyuncu Kral’dır. Kendisine gittiği zaman hiçbir şekilde tavır almadım ve aksine başarılı olmasını hep istedim. Şampiyon olsun hep istedim, eleştirilerin odağından kurtulmasını hep istedim. Cleveland’a geri dönüşünü açıkladığı gün de dünyanın en mutlu insanı oldum.

Son olarak da video yapıcıların ustası meir21‘in yaptığı geri dönüş videosu:

Reklamlar

Yazar: Eren Tuncay

Basketbol editörü, spor yazarı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s