Savunma Yapmadan Maç Kazanamazsın

anthony-davis-loss

Basketbolla alakası olan herhangi birinin en çok duyduğu, klişeleşmiş sözlerden biridir bu. Ancak klişeleşmiş olduğu kadar da doğru bir tespittir ki, bu sezon bu tespitin ne kadar doğru olduğunu New Orleans Pelicans gösteriyor.

New Orleans Pelicans, sezona ilk 6 maçını kaybederek başladı. Onlar da biliyor ki, Batı Konferansı’nda playoff yapmak oldukça zor ve geçen sene bunu Thunder’ın üzerinde 8. olarak başarmışlardı. Bu başlangıcın bu kadar kötü olmasının birden çok sebebi var.

Geçtiğimiz sezon playoff yapmasıyla, Anthony Davis’in ‘canavar’laşmasıyla artık Batı’da yeni bir takım, yeni bir tehlike oluşmuştu. Özellikle de bu yaz sezonunu hiç boş geçirmeyen, sahada yapabileceklerinin en üst seviye yaparken bir de üç sayı çalışmalarına başlayan Anthony Davis, oyununa yeni bir boyut katarak, zaten canavarken iyice Godzilla’ya dönüştü. Bu kadar beklenti büyükken Anthony Davis, hiç de beklenildiği gibi başlayamadı sezona. Takımda beklenilen hücum katkısını takımın her ihtiyacı olduğu an veremedi, buna ek olarak maç içinde kaybolduğu anlar oldu. Sonuçta her maçı kazandıracak hâli yok ancak bu zamana kadar maç içinde kaybolduğu pek görülmezdi Anthony Davis’in. Sıklıkla maç içinde oyundan düşmeler yaşadı. Bu da, ‘lideri pes eden, çaresiz kalan takımın/ordunun kendisi ne yapsın?’ durumuna benzer şekilde Pelicans takımının geri kalanı da Davis oyundan düştükçe oyundan düşüyor. Örnek verecek olursak, sezonun açılış mücadelesinde Warriors’a karşı 18 sayı-6 ribaund yapabilen Anthony Davis, adeta sahadan silinmişti. Bu sezon yaptığı en ayrı performans, kazanmaya en yaklaştıkları Atlanta Hawks maçıydı. O maçı 43 sayı-10 ribaundla double-double yaparak tamamlamıştı.

Tabii bir takımın durumunun bu hâlde olmasını bir oyuncunun bireysel performansına tamamen bağlamak yanlış olur. Pelicans sezona sağlıklı başlayamadı. Tyreke Evans gibi skor yükü yüksek bir oyuncu, benchten gelerek bu takımın şuan ki en büyük sorunu olan savunmayı sağlamlaştıracak Ömer Aşık, Norris Cole ve Quincy Pondoxter gibi diğer yan parçalar sezona giremedi. Buna bağlı olarak sağlıklı olmayan bir takım hem performans olarak eksiliyor, hem de rotasyonu ayarlamak zorlaşıyor.

Bu takımın asıl sorunu ve en önemli sorunu savunma. Pelicans şimdiye kadar 6 maç yaptı, hepsini kaybetti. Ama bundan daha önemli olarak bu maçların hepsinde +100 sayı yedi. Bu maçların içerisinde kazanabileceği en bariz Orlando maçı vardı ki, onlardan da 103 sayı yediler. 6 maçta sırasıyla 111, 112, 134, 103, 121 ve 107 sayı yediler. O kadar rahat aşılıyor ki Pelicans savunması, eşleştikleri takımlar buradan sayı çıkarmakta hiç zorlanmıyor. Önceden olsa ön bloğu geçen hücumcu veya hücumcular, arkada uzun kollarıyla korku salan canavar Anthony Davis’in gazabına bloklanarak uğruyorlardı. Bu takımın en güçlü savunma direği olan Davis’in kişisel olarak kötü olması, takımın da savunmasını en kötü hâle getirdi. Kimsenin ayakları gitmiyor adeta. Birbirine bağlı olarak bu iki sorunun -savunma ve Anthony Davis- düzelmesi için önce Anthony Davis’in düzelmesi gerek ne yazık ki.

New Orleans Pelicans için bir kötü durum daha, 2006-2007 sezonundan beri Batı Konferansı’nda sezona 0-4 başlayıp, o sezon sonunda playoff yapabilen tek takım Dallas Mavericks. Batı’nın ne kadar zor olduğunu herkes ve Pelicans çok iyi biliyor. Artık bir yerden başlamaları lazım. En son deplasmanda kaybettikleri Dallas Mavericks’le bu defa kendi evlerinde oynayacaklar. Umarım ‘savunma yapmayı’ bu kez gerekli görürler.

Reklamlar

Yazar: Eren Tuncay

Basketbol editörü, spor yazarı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s