NBA Play-Off Eşleşmeleri (2016)

PLAYOFFPCTUREEE

NBA’de rekorlarla, inanılmaz bireysel performanslarla ve bir efsanenin, Kobe Bryant’ın vedasıyla 2015-2016 normal sezonunu geride bıraktık. Hem Doğu hem de Batı konferansında playoff eşleşmeleri belli oldu. Doğu’da Chicago Bulls 8 sene aradan sonra ilk defa playoff dışı kalırken, Detroit Pistons ise 9 yıl aradan sonra ilk defa playoff yaptı.

DOĞU KONFERANSI

(1)CLEVELAND CAVALIERS-DETROIT PISTONS(8): 4-1

Cleveland Cavaliers, zaten geçtiğimiz sezondan da sonra özellikle sezon başında Kevin Love ve Aralık ayında Kyrie Irving’in de dönmesiyle Doğu’nun mutlaka favorisiydi. Zaman zaman gereğinden fazla maç kaybetseler de sezonu beklenildiği üzere Doğu konferansı birincisi olarak tamamladılar. Detroit Pistons ise bu sene çok önemli bir sezon geçirdi. Özellikle daha sezonun hemen başında Andre Drummond inanılmaz istatistikleriyle, Brandon Jennings’in sakatlanmasına rağmen ilk 5’e geçirilen Reggie Jackson’ın art arda çok iyi performansları Detroit’i iyi bir takım olarak galibiyetleri almasını sağladı. Ancak tabii ki Doğu’daki rekabetin geçtiğimiz sezonlara oranla daha çok artmasından dolayı playoff dışında da uzun süre kaldılar. Tabii ki son 2 ayda Detroit’in ekmeğine Washington Wizards ve Chicago Bulls da çok yağ sürmüş oldu. Wizards ve Bulls felaket perfomanslar gösterince, Detroit’in son anlarda playoffa girmeyi garantiledi. Baktığımız zaman, ilginç bir şekilde normal sezonda Detroit’in Cleveland’a karşı bir üstünlüğü görülüyor. Ancak artık playofflardayız ve hiçbir şey, hiçbir takım için normal sezonda olduğu gibi olmayacak. Cavaliers, sağlıklı LeBron-Love-Irving üçlüsüne ve bu sefer -geçen sezona oranla- daha çok güvendiği yedek kadrosuyla ve son finalist ünvanıyla sahne alacak. Detroit Pistons ise bu yepyeni kadroyla ve oyuncularla ilk playoff’unu geçirecek. Cleveland’ın süpüreceğini sanmıyorum bu Detroit’i ama en fazla deplasmanda bir maç fire verir ve yoluna devam eder diye düşünüyorum. Detroit ligdeki sevdiğim takımlardan. Onlar için de gelecek seneler için bu playoff çok iyi bir tecrübe olacaktır: 4-1.

(2)TORONTO RAPTORS-INDIANA PACERS(7): 4-2

Toronto Raptors 56-26’lık derecesiyle kulüp tarihinde ilk defa +50 galibiyet aldılar ve kulüp rekorlarını kırarak kendi adına çok çok iyi bir sezon geçirdi. Kyle Lowry-DeMar DeRozan liderliğindeki takım gerçekten sezon boyu da gayet iyi bir basketbol oynadılar ve Cleveland’ın hemen dibinde ikinci sırada kendilerine yer buldular. Indiana Pacers ise sezona as oyuncularının çoğunu göndererek tamamen Paul George’a odaklı yeni sayılabilen bir takım kurdu. Onlar da sezon boyu Paul George’un bireysel performansına ve onun eline bakarak birçok maç kazandı. Ocak-Şubat ayında bir süre playoff dışı da kalsalar bu pek uzun sürmedi. Sonlardan da olsa daha değişik bir takımla kendilerine bu sene burada yer buldular. Toronto Raptors’ın ligde oynadığı oyun çok göze çarpıyordu aslında. Gayet göze zevk veren bir oyunları var, sadece DeMar DeRozan’ın bazen şut kullanımını abartması tat kaçırıyor. Takımca, Indiana’ya karşı daha üstün durumdalar. Fakat Paul George faktörünü ortaya koyarak, PG’nin iki maç abartılı bir performans gösterip Toronto’dan çalabilir gibi ama fazlası olmaz: 4-2

(3)MIAMI HEAT-CHARLOTTE HORNETS(6): 4-3

Doğu’daki en güzel eşleşme bu olabilir. Geçen sene kaçırdığı playoff’tan sonra Miami Heat doğru parçalar takıma ekleyerek daha akıcı bir basketbol sergiledi tüm sezon. Fazlasında gözü olmadan da kendine yetecek kadar maç kazandı ve üçüncü sıra gibi yüksek bir sıradan geçtiğimiz kötü sezonun ardından yeniden burada kendine yer buldu. Tabii bu eşleşmedeki asıl hikaye Michael Jordan’ın takımı Charlotte’ta. Sezona Al Jefferson’ın sakatlığıyla bir moral bozukluğuyla giren Charlotte, Kasım-Aralık-Ocak ayını hiç de istediği gibi geçirmedi ve bu sırada hep playoff dışında ve 10. veya 9. sıralarda kaldı. Jordan takımla ne konuşma yaptı bilmiyorum ancak, Charlotte’ın bir Şubat-Mart performansı var ki, işte asıl hikaye burada. Tüm takım öyle bilinçli, akıllı bir basketbol oynadı ki, Şubat ve Mart aylarında toplam 26 maçta 20 galibiyet, 6 mağlubiyet alarak başarması güç bir şeyi başardılar ve kendilerini playoff potasının sağlam bölümüne koydular. Hatta buraya Nisan performansını da eklersek 25-9’luk bir performans göze çarpıyor. Normal sezona baktığımızda bu iki takım orada da yenişememiş ve birbirine üstün gelememiş. NBA yorumcularına göre de en uzun soluklu ilk tur serilerinden biri olacağı çok bariz gibi. 7 maç olacağına neredeyse emin gibiyim, aksine şaşırırım. Ancak 7 maçta Charlotte, Miami’yi geçse şaşırmam işte. Fakat ben yine de Miami’nin biraz daha tecrübesine vererek %51 oranla 7 maçta onların tur atlayacağı tarafındayım: 4-3.

(4)ATLANTA HAWKS-BOSTON CELTICS(5): 4-2

Atlanta Hawks geçtiğimiz sezon geçirdiği mükemmel sezonun ardından, bu sezon kadroda pek fazla değişiklik yapmasa da hiç geçtiğimiz sezonla alakası olmayan bir sezon geçirdi. Sezona iyi başlayamamaları belki de bunda etkili oldu ancak sonrasında yine de biraz toparlamasını bildiler. Ancak sezonun hiçbir kısmında ‘iyi’ bir dönemleri olmadı. Hep ortada devam ettiler. Dördüncü sırada olmalarının tek sebebi de Mart performanslarıdır. 16 maçta 12-4 yapan Atlanta, Charlotte hariç diğer Doğu takımlarının da düşüşe geçmesiyle kendine 4. sıradan yer buldu. Diğer tarafta ise neredeyse sezonun takımlarından Boston Celtics var. Geçtiğimiz sezonda kurduğu kadroyla adım adım ilerleyen Celtics, geçtiğimiz sezon Doğu konferansının dipte olmasının da yararıyla 7. sıradan playoff yapmıştı ancak bu sezon durum hiç öyle değildi. Isaiah Thomas’ın liderliğinde hem genç, hem de güzel basketbol oynayan bir takım kuran Boston Celtics, önceleri şaşırdığımız, sonraları ise alıştığımız performanslara imza attılar. Özellikle liderleri Isaiah Thomas’ın All-Star hafta sonunda, draftların en son sırasından seçilip, sonrasında All-Star seçilmesi bile başka bir hikaye oldu. Kısacası, gerçekten güzel ve ümit veren bir koçla, güzel ve ümit veren bir takım kurdular. Ancak burası playoff olduğu için burada başka şeyler de devreye giriyor. Normalde sorsanız ortada derim bu iki takımın maçına ama playoff söz konusu olduğunda, son dönemdeki Celtics takımına karşın daha tecrübeli ve playoff’ta üst turları oynamış bir Atlanta takımı var her ne kadar geçen seneki kadar olmasalar da. Boston’ın kendi evinde iki maç kazanacağını düşünüyorum fakat sadece bu kadar şimdilik: 4-2.

BATI KONFERANSI

(1)GOLDEN STATE WARRIORS-HOUSTON ROCKETS(8): 4-0

Geldik NBA basketbol tarihinin en iyi takımlarından biri olan Golden State Warriors’a. Son şampiyon olmaları yetmezmiş gibi, bu sene -şuan tek tek buraya yazılmaz- sayısız alanda sayısız rekor kırdılar. Takımca olanların yanı sıra, takımdaki oyuncuların bireysel kırdığı rekorlar da sayarak bitecek türden değil. Uzatmaya hiç gerek yok. Rüya gibi bir sezon geçirdiler. Sezonun ilk 24 maçını kazanıp rekor kırıp başlamaları herkesin gözünü korkutmaya yetmişti. Sonrasında da toplamda 73-9 yaparak, Chicago Bulls’un 72-10’luk rekorunu da geçtiler. Tek kelimeyle inanılmazlar, daha fazla bir şey söylemeye gerek yok sanırım. Karşılarına gelen Houston’da ise durumlar hiç iç açıcı değil. Sezona felaket başlamaları -özellikle Harden’ın- onları istedikleri pozisyondan uzak tuttu. Oynadıkları basketbol bir ara o kadar kötü duruma gelmişti ki, taraftarlardan iç sahalarında tepki görmeye başlamışlardı. Geçen sezonla alakaları yoktu. Geçen sezon ikinci sıradan girdikleri playofflarda, bu sezon 3 gün önceki durumlarına göre giremiyorlardı. Ancak Utah Jazz’in ikramını geri çevirmediler ve son anda kendilerini bu potaya attılar. Fakat bu seriye baktığınızda görülen şey çok bariz. James Harden’ı maalesef bir kenara bırakmak zorunda kalarak, Warriors’un net bir şekilde bir üst tura atlayacağını düşünüyorum: 4-0.

(2)SAN ANTONIO SPURS-MEMPHIS GRIZZLIES(7): 4-0

Golden State Warriors’tan sonra ligin en iyi takımıydı San Antonio Spurs. Gerçi bu alışık olduğumuz bir durum. Yıllardır hep çok iyi ve hatta en iyi oldular. Bu sezon başlamadan önce de -hiç iyi değillermiş gibi- LaMarcus Aldridge ve David West gibi isimleri kadrosuna katarak uzun rotasyonunu yenilmez yaptılar adeta. Duncan-Parker-Ginobili’yle artık gerçekten son düzlüğe giren Spurs, daha onlar gitmeden takım temeline Kawhi Leonard-LaMarcus Aldridge’i koyması da harika öngörü ve taktik hareketi oldu diyebiliriz. Kusursuz sezon geçirdiler. Golden State kadar olmasa da birkaç rekor onlar da kırdı. Ancak en sonki iç saha yenilmezlik rekorunu kıramadılar, egale etmekle kaldılar. İç sahalarında oynadıkları 41 maçın 40’ını kazanıp, 1’inde mağlup oldular. O 1’in kim olduğunu tahmin etmek zor olmaz heralde:). Memphis Grizzlies ise sezona beklenilene göre kötü başladı ancak çok çabuk seri yakalayıp toparladılar ve kendilerine playoff potasına ta sezon başından soktular, bir daha hiç çıkmadılar ordan. Ancak şansları hiç yanlarında olmadı. Jeff Green’i gönderdiler, Marc Gasol ve Mike Conley sezonu kapattı. Gasol ve Conley olsaydı belki 1-2 maç koparır diyebilirdik ancak onlar yokken maç almaları çok ama çok zor: 4-0.

(3)OKLAHOMA CITY THUNDER-DALLAS MAVERICKS: 4-1

Geçtiğimiz sezon Kevin Durant’in sakatlığından dolayı, Russell Westbrook tek başına ne kadar mücadele etse de Oklahoma’yı playoff’a sokamamıştı ve Oklahoma pota dışında kalmıştı. Fakat bu sezon sağlıklı dönen Durant’le beraber Westbrook’un geçtiğimiz sezondan sonra hiç hız kesmemesi onları adeta üçüncü sıraya yapıştırdı. İyi bir dereceyle de sezonu kapattılar. Ancak, en azından beni şaşırtan Dallas’tı. Dallas’tan playoff’a kalmasını belki beklerdim ama bu derece değil. Uzun süre çok çok iyi performans gösterdiler normal sezonun ortasında. İyi galibiyet serileri yakaladıkları dönemlerin de çok olması bana bu şaşkınlığı getirdi. Kötü takım değiller. Ancak bu Oklahoma’ya karşı yetersizler. Bir maç kazanırlar: 4-1.

(4)LOS ANGELES CLIPPERS-PORTLAND TRAIL BLAZERS(5): 4-3

Sezona iyi başlayan Los Angeles Clippers için her şey iyi giderken Noel günü Blake Griffin’in sakatlığı moral bozsa da, Clippers asıl mücadeleyi burada verdi. Yaklaşık 2,5 ay Blake Griffin yoktu ve onun yokluğunu bırakın biraz aramayı, gram aramadılar ve maçlarını Griffin varken nasılsa, yokken de öyle kazanmaya devam ettiler. Aslında bu Clippers için de inanılmaz bir sınav oldu. As oyuncularından biri olmadan da neler yapabileceklerini hem onlar, hem de biz görmüş olduk. Ancak Clippers için her zaman aynı şey söz konusu oldu, başarılı olamıyorlar. Bu sezon da bu turu atladıktan sonrasını pek göremiyorum. Bu sezon benim en sürpriz takımım Portland oldu. Geçen sezon ilk 5 oyuncularının 4’ünü gönderdikten sonra neredeyse ilk bakışta tanking yapacak takım görüntüsü verirken, sadece Damian Lillard’ı çok iyi bir kontratla takımda tutmaları, tüm geleceği onun üzerine kuracaklarını garantilemiş oldu. Fakat Portland, CJ McCollum-Lillard ikilisiyle bir uçtu, pir uçtu. Tabii ki sadece bu ikili değil, takımdaki herkes ekstra eforla çok güzel basketbol ortaya koydu. Fakat bu ikili takımı buraya getiren ikilidir. Portland zaten, sezonu beklenenin çok çok üstünde geçiriyordu, playoff’u zorluyorlardı ancak onların kaderini değiştiren Şubat ayının tamamı ve Mart ayının başı oldu. Bu süre zarfı içinde toplamda 16 maçta 14 galibiyet ve 2 mağlubiyet almaları onları çok çok öne taşıdı. Sonrasında bir süre belki yorgunluktan denebilir, tökezleseler de tekrardan maçları kazanıp, çok da iyi oynayarak kendilerine Batı konferansında beşinci sırada yer buldular. Kesinlikle bu bir başarıdır. Aslında bu iki takımın eşleşmesine sadece kâğıt üzerinde baksak 4-1 Clippers denir ancak, Portland’ın bu oyununu görünce uzun bir seri olacağını düşünüyorum. Belki 6, ama ben biraz daha iyimser düşünerek 7 maça uzayacağını düşünüyorum. İki takımın da benchten hayır göreceği yok fakat Portland’ın ikilisinin Clippers’a 7 maçta maalesef ki teslim olacağını düşünüyorum: 4-3.

 

 

Reklamlar

Yazar: Eren Tuncay

Basketbol editörü, spor yazarı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s